Okno w łazience – jakie powinno być?

6 lipca 2021

Podczas projektowania łazienki warto uwzględnić ładne i funkcjonalne okno. Dzięki temu zyska ona na estetyce i możliwościach wentylacji. Światło dzienne, wpadające do łazienki, nie tylko będzie cieszyć wzrok, ale również pozwoli zaoszczędzić prąd. Dodajmy do tego odpowiednie umiejscowienie (dobrze komponujące się z wnętrzem) oraz zadbanie o zachowanie prywatności. Brzmi kusząco. Pozostaje tylko pytanie – jakie okno wybrać?
okno do łazienki

Okna łazienkowe – wybieramy miejsce i rozmiar

Łazienki często bywają niedużych rozmiarów względem innych pomieszczeń. Ponadto nieraz występuje problem ze znalezieniem wolnego miejsca, gdy wszystkie ściany są zajęte (prysznic, wanna, umywalka etc.). Wybór samej ściany jest ułatwiony, i tak bowiem musimy użyć tej, która od strony zewnętrznej ma elewację budynku. Czasami dochodzi możliwość montażu okna dachowego, dzięki temu nie trzeba przemieszczać urządzeń sanitarnych i szafek. Przestronne łazienki dają znacznie więcej swobody w aranżacji wnętrza, aczkolwiek nawet w tych niewielkich może zaistnieć możliwość montażu średniego/dużego okna.

Umiejscowienie okna

Na początku przeanalizujemy umieszczenie okna w zależności od (względnych) wymiarów łazienki.

  1. Duże łazienki ze sporą ilością wolnej przestrzeni. Tutaj wybór jest łatwy. Elementy wyposażenia łazienki koncentrujemy przy pozostałych ścianach, a na ścianie docelowej (i najlepiej w centrum) montujemy okno (z jednym lub dwoma skrzydłami okiennymi).
  2. Średnie łazienki. Postępujemy podobnie jak w pkt. 1. Musimy się jednak liczyć z tym, że niektóre urządzenia sanitarne będą znajdować się w pobliżu okna. Między nimi a krawędziami okna dobrze jest zachować odpowiednie odstępy (minimum kilkadziesiąt cm).
  3. Wąskie, podłużne łazienki. Jeżeli to możliwe, najrozsądniej jest umieścić okno pośrodku ściany znajdującej się naprzeciwko drzwi, wtedy światło z niego przenika całe pomieszczenie.
  4. Małe łazienki. Zmiana rozmieszczenia elementów wyposażenia może nie być możliwa. Wobec tego nie mamy większego wyboru i po prostu szukamy wolnego miejsca na nasze okno. W sytuacji, gdy nawet to się nie uda (brak przestrzeni na pełnowymiarowe okno), pozostaje montaż małego okna (prostokątne lub dłuższe, poziome) tuż pod sufitem.

To oczywiście jedynie (bardzo ogólne) sugestie. Gdy istnieją warunki (wolna przestrzeń bądź możliwość jej uzyskania), wybór wielkości (oraz kształtu) okna zależy od preferencji właścicieli, tak samo lokalizacja na ścianie. Jeżeli tylko przepisy architektoniczne to dopuszczają, to nie ma przeszkód, aby np. do dużej łazienki dobrać niewielkie okno, a z drugiej strony – w małej łazience pozbyć się prysznica i postawić na okno francuskie (portfenetr).

Pamiętajmy o estetyce i zachowaniu odstępów między urządzeniami sanitarnymi a oknem. To drugie ma znaczenie praktyczne – swobodny dostęp do okna (otwieranie, konserwacja) jest ważny. Okno lepiej umiejscowić na środku (więcej światła, lepsza ekspozycja), a rogi pomieszczenia zagospodarować na wannę, prysznic itp.

Okna do łazienki a urządzenia sanitarne

Tę kwestię też wypadałoby przemyśleć. Przeglądając projekty łazienki, natkniemy się na wiele takich, w których okno jest umieszczone bezpośrednio nad wanną. Czy to dobra inspiracja dla naszego projektu? To zależy. Owszem, takie umiejscowienie ma swój urok, ale także parę wad. Okno będzie narażone na duże ilości pary wodnej, a dostęp do niego utrudniony.

Zostając przy wilgoci, bliska obecność prysznica lub umywalki również będzie bezlitosna dla szyb. Co innego, jeśli to celowy zabieg np. typowa wentylacja (kratka z wentylacją mechaniczną) może być niewydajna i zamierzamy często uchylać okno. Niemniej zwracajmy uwagę na wygodny dostęp.

Spotyka się projekty, w których okno znajduje się nad sedesem. Nie jest to złe rozwiązanie, ale pod warunkiem, że odpowiednio dopasujemy wysokość okna względem sedesu (dolna krawędź okna ok. 1,3 m – 1,5m od podłogi). Czasem okno bywa umieszczone nad umywalką. Zaparowane szyby i brak opcji standardowego układu umywalka–lustro mogą zniechęcać do tego akurat projektu. Niektórzy z obawy przed przenikiem chłodu wybierają montaż okna nad grzejnikiem. Chociaż przy nowoczesnych oknach te obawy są raczej nieuzasadnione, takie umiejscowienie to kolejna opcja do rozważania.

Chcąc znaleźć idealne miejsce na okna do łazienki, zacznijmy od przyjrzenia się planom. Sprawdzamy wymiary elementów wyposażenia i rozmieszczenie. Może inny układ byłby lepiej dopasowany do okna? Może niektóre szafki można zamienić na podwieszane (np. gdy posiadamy pralkę w łazience – przenosimy nad nią szafkę) i zaoszczędzić przestrzeń? Gdy już mamy ogólny zarys/wizję, pomysły warto skonsultować z projektantami i architektami wnętrz.

okno do łazienki

Jaki typ okna będzie najlepszy do łazienek?

Okna łazienkowe powinny spełniać określone (oprócz dekoracyjnej) funkcje…

  • Oświetlają pomieszczenie.
  • Zwiększają możliwość wentylacji/wietrzenia.

… i być świetnie przystosowane do specyfiki tego typu pomieszczeń.

  • Mają dobre właściwości termoizolacyjne.
  • Są wykonane z wytrzymałych materiałów.
  • Zapewniają prywatność.

Wybieramy okna, które dostarczą równomierne oświetlenie. Tak, aby w porze dnia móc swobodnie korzystać z łazienki (np. mycie, nakładanie makijażu) bez potrzeby włączania światła elektrycznego.

Jeżeli łazienka będzie posiadać wysokiej jakości wentylację mechaniczną, możemy zrezygnować z nawiewników w oknach. Istotne zaś jest to, żeby dało się je łatwo otwierać oraz uchylać (najlepiej z dodatkowymi stopniami mikro-uchylenia).

Porządna szczelność to podstawa. Nikt nie chciałby doświadczyć zimowej kąpieli w wannie przy nieszczelnym oknie. Stawiajmy na nowoczesne okna, wyposażone w mechanizmy minimalizujące przepuszczalność cieplną.

Materiałowo najodpowiedniejsze będą okna PVC (zwane też plastikowymi lub nie do końca poprawnie – PCV). Są odporne na niekorzystne warunki panujące w łazienkach, a ich konserwacja jest prosta. Można rozważyć zastosowanie powłok antyroszeniowych/antykondensacyjnych, aby zmniejszyć zjawisko parowania szyb.

Prywatność w łazience jest niezbędna (nawet dla ekshibicjonistów). Jeżeli mieszkamy na piętrze (lub wyżej) i chronią nas bujne drzewa za oknem lub dom jest położony na zupełnym odludziu, problem jest marginalny. Podobnie, w przypadku montażu małych okienek pod sufitem lub okna dachowego – raczej nikt nas nie podejrzy (może z wyjątkiem ponadprzeciętnie wścibskich sąsiadów wyposażonych w drona). Najprostszym rozwiązaniem jest użycie rolet/zasłon/żaluzji przeznaczonych do łazienek. Ewentualnie kompromis między prywatnością a widokami za oknem: szyby matowe, mleczne bądź ornamentowe.

Wybór okna do łazienki to poważna decyzja i powinna być starannie przemyślana. Przeglądając katalogi (lub strony internetowe) możemy przyjrzeć się różnym projektom łazienek wyposażonych w pojedyncze okno lub cały komplet. Inspiracje z zewnątrz oraz autorskie pomysły trzeba dostosować do wymiarów własnej łazienki i budżetu. Nie zaszkodzi omówić to zagadnienie z architektem wnętrz oraz producentami okien. Okna łazienkowe zyskują na popularności. To dobra inwestycja, ich obecność może znacznie podnieść atrakcyjność nieruchomości. Co jednak równie ważne – sprawić, że korzystanie z łazienki będzie dla nas samych przyjemniejsze.