Konserwacja okien PVC – najważniejsze zasady

9 lipca 2021

Okna PVC, chociaż znane są z wysokiej trwałości i odporności na zewnętrzne oddziaływania, wymagają regularnej konserwacji. Łatwo jest zadbać jedynie o stronę estetyczną (czyste szyby i ramy), należy jednak pamiętać, że to tylko jeden z etapów pielęgnacji okien. Oprócz wyglądu równie ważny jest komfort użytkowania i pełna funkcjonalność (m.in. właściwości izolacyjne). Jak często oraz w jaki sposób dbać o okna, aby były jednocześnie piękne i sprawne pomimo upływu czasu?
konserwacja okien

Dlaczego warto zadbać o okna?

Dla wielu ludzi zakup okien to jednorazowy wydatek. Kupują je (lub dostają w pakiecie z mieszkaniem) i nieszczególnie interesują się ich dalszym losem. Dopóki działają, można je swobodnie otwierać/zamykać, reszta jest im obojętna. Od czasu do czasu (lub „od święta”) decydują się na szybkie umycie szyb, bo to przynosi łatwo zauważalną różnicę.

Takie postępowanie z czasem może przynieść wiele szkód. Przejmowanie się wyłącznie estetyką okien oraz lekceważenie konserwacji innych elementów konstrukcyjnych (uszczelki, okucia etc.), doprowadza do:

 • zaburzenia szczelności,
 • uszkodzenia części mechanicznych i uszczelek,
 • obniżonego komfortu z użytkowania.

Przede wszystkim niewłaściwa szczelność naraża na różne nieprzyjemności. Zbyt niska powoduje straty cieplne w sezonie grzewczym i w konsekwencji wyższe rachunki. Zbyt duża zaś uniemożliwia odpowiednią wentylację i sprzyja pojawianiu się wilgoci oraz pleśni. Przy trwałym uszkodzeniu systemu okuć, należy liczyć się ze sporym kosztem ich wymiany. Komfort użytkowania jest istotny zwłaszcza wtedy, gdy okna są często otwierane. Zaniedbane mogą stawiać znaczny opór zarówno przy otwieraniu, jak i zamykaniu.

Konserwacja okien PVC pomoże zminimalizować ryzyko zaistnienia zbędnych wydatków i szeregu innych, pomniejszych problemów. Najważniejsze, że jest ona prosta do wykonywania i nie zajmuje dużo czasu. Z uwagi na powyższe, wybór jest prosty – warto regularnie dbać o swoje okna, aby cieszyć się z ich doskonałego stanu i uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak konserwować okna PVC?

Do tematu pielęgnacji trzeba podchodzić kompleksowo. Konserwację można podzielić na wiele etapów, ale nie wszystkie muszą zachodzić równocześnie. Mycie samych szyb można wykonywać kilka razy (2-4) w roku lub częściej, jeśli to wskazane (np. dom znajduje się przy piaszczystej drodze). Podobnie jest z ramami, widoczne zabrudzania będą doskonałą wskazówką, że nadszedł czas na czyszczenie. W przypadku pozostałych części składowych okna, konserwacja powinna być przeprowadzana minimum raz (gdy to możliwe – dwa razy) w roku. Najlepsze pory na pełny przegląd i renowację okien to wiosna i jesień.

Mycie szyb i konserwacja ramy okiennej

Szyby mają delikatną powierzchnię, więc wymagają ostrożnego podejścia. Należy zaopatrzyć się w profesjonalne środki czyszczące, przeznaczone do mycia okien. Na początku najlepiej jest obmyć szyby z kurzu i pyłków za pomocą czystej wody, następnie doczyścić preferowanym płynem do okien. Wiele osób chętnie myje okna w słoneczną pogodę, ale warto poczekać na mniej gorące dni (szybkie parowanie wody przyczynia się do powstawania smug).

Myjąc szyby lub jakiekolwiek inne elementy okien, powinno się unikać agresywnych środków (z właściwościami ściernymi lub żrącymi). Zamiast tego korzystać jedynie z produktów, które będą bezpieczne i skuteczne (płyny do czyszczenia ram PVC, płyny do mycia okien). Gdy nie ma profesjonalnych produktów, lepiej nie eksperymentować z płynem do naczyń lub pozostałą chemią domową. W ostateczności można użyć letniej wody i miękkiej ścierki, a z większymi zabrudzeniami poczekać na zakup adekwatnych produktów. Mówiąc o ścierkach, najbardziej odpowiednia do okien będzie ta z irchy lub ewentualnie z mikrofibry.

Przy konserwacji ramy okiennej dobrze jest używać wyżej wspomnianych płynów do PVC (jest ich szeroki wybór). Zazwyczaj wystarczy spryskać powierzchnię danym środkiem, a po chwili przetrzeć. Jeżeli trafimy na uporczywe plamy, spróbować bardziej docisnąć ścierkę lub gąbkę, nie wolno natomiast używać twardych przedmiotów (np. szczotek z ostrym włosiem). Jeszcze raz wypada podkreślić, że rozsądniej jest zaufać środkom przeznaczonym do czyszczenia, niż próbować niepewnych rozwiązań. Niektórzy sięgają po tzw. domowe sposoby (np. soda i ocet), używają myjek parowych, a nawet stosują inwazyjne rozpuszczalniki. Wiele z tych zabiegów może bezpowrotnie uszkodzić ramy PVC.

konserwacja okien

Czyszczenie profili okiennych

Profil okienny to podstawowa część konstrukcji okna. W jego skład wchodzi m.in. ościeżnica, ramy i listwy przybyszowe. Prace konserwacyjne najlepiej zacząć od dokładnego czyszczenia profili okiennych.

 1. Otwieramy okno na oścież i zaczynamy od pozbycia się nagromadzonego brudu z tzw. ościeżnic (są to na stałe osadzone ramy, w które „wchodzi” ta część okna, którą właśnie otworzyliśmy). Za pomocą ścierki, delikatnej szczotki lub pędzla wymiatamy ze środka kurz, liście, pyłki i pozostałe, niepożądane elementy. Można także sobie pomóc małym odkurzaczem akumulatorowym. Trzeba uważać, aby nie zarysować powierzchni PVC i nie naruszyć uszczelek.
 2. Podobnie pozbywamy się kurzu z bocznych części skrzydła okna (wnętrza krawędzi, które trafiają do ościeżnic przy zamykaniu), uszczelek (gumowe paski, zazwyczaj czarne lub białe) i okuć (wszystkie metalowe i ruchome elementy odpowiadające za mechanizm otwierania/zamykania/uchylania).
 3. Sprawdzamy drożność odpływu wody (przydatne także dlatego, że później przystępujemy do mycia). W dolnej ościeżnicy (progu) można zauważyć otwory odwadniające, najczęściej dwa, rozmieszczone blisko przeciwległych krawędzi. Najpierw warto tymczasowo zdjąć zaślepki ochronne (zewnętrzna, dolna rama okna) oraz spróbować delikatnie przeczyścić otwory (np. małym pędzelkiem bądź odkurzaczem). Teraz wystarczy użyć zwykłej wody w spryskiwaczu (skierować w otwory), aby zobaczyć, czy po chwili będzie spływać po zewnętrznym parapecie.
 4. Myjemy wszystkie części lub przynajmniej przecieramy wilgotną szmatką. Tutaj także przydadzą się odpowiednie środki do czyszczenia profili okiennych, gdyż sama woda nie zawsze będzie skuteczna. Uszczelki są bardziej wrażliwe, więc akurat w ich przypadku korzystnie jest użyć jedynie wody. Myjąc okucia, dbamy, aby do ich środka nie dostały się płyny. Na koniec pozostaje osuszyć wnętrza ościeżnic i resztę czyszczonej powierzchni. Jeśli nie mamy irchowej lub innej, podobnej ściereczki, można posłużyć się ręcznikami papierowymi i przez jakiś pozostawić okno otwarte do całkowitego wyschnięcia.

konserwacja okien

Konserwacja okuć okiennych i uszczelek

Gdy już każdy element okna jest czysty i suchy, dobrze jest zadbać o konserwację okuć okiennych i gumowych uszczelek. Te części są najbardziej narażone na oddziaływania mechaniczne (otwieranie okien) oraz nieprzychylne warunki atmosferyczne.

Okucia wymagają naoliwienia, a co się z tym wiąże – regularnego smarowania (1-2 razy w roku). Nie wolno do tego celu stosować spożywczych artykułów (np. masła), bo to może skrócić ich żywotność. Najwygodniej jest zakupić smar/olej do tego przeznaczony. Jest to niedrogie rozwiązanie, środek taki bowiem może nam służyć przez dłuższy czas. Dobre preparaty dodatkowo chronią przed korozją. Do okuć wystarczy tylko niewielka ilość („kropelka” w przypadku buteleczki z olejem lub „psiknięcie” przy użyciu sprayu). Uważnie naoliwiamy okucia i rygle, tym samym zapewniając ich bezawaryjną pracę i komfortowe (dla nas) użytkowanie.

Czasami należy rozważyć regulację okuć okiennych. Nieszczelność lub ciężkie otwieranie mogą wynikać np. z nieprawidłowej pozycji skrzydła, koniecznie byłoby wyrównanie. Również siłę docisku do ramy warto skontrolować, jeżeli są problemy z wentylacją. Każde okno różni się pod względem konstrukcji, dobre chęci i klucz imbusowy mogą okazać się niewystarczające. Jeśli do zakupionych okien została dołączona instrukcja, to od niej można zacząć. Ewentualnie sprawdzić stronę producenta okien i poszukać dokumentacji na temat samodzielnej regulacji okuć. Tak więc: dowiadujemy się, jaki dokładnie model okna posiadamy, szukamy szczegółowej instrukcji dotyczącej regulacji, czujemy się na siłach – działamy, a jak nie – zlecamy to zadanie serwisantom.

Załóżmy, że uszczelki są w nienagannym stanie (sprężyste, bez widocznych odkształceń i uszkodzeń). W przeciwnym razie zamiast konserwacji czekałaby nas wymiana. Jak dbać o uszczelki? Oczyszczoną powierzchnię uszczelek spryskujemy odpowiednim smarem (najczęściej na bazie silikonu) i delikatnie przecieramy. Można też znaleźć produkty do jednoczesnej konserwacji okuć i uszczelek, co ułatwia cały proces.

Konserwacja okien PVC – podsumowanie

Etapy związane z konserwacją okna możemy podzielić na:

 • mycie szyb i ram,
 • czyszczenie profili okiennych,
 • konserwację okuć okiennych oraz uszczelek,
 • ewentualną (w razie takiej potrzeby) regulację.

Do konserwacji należy stosować specjalistyczne produkty, stworzone do tego celu, a najbezpieczniejszym zamiennikiem (chociaż słabo czyszczącym) jest woda. Przyda się również delikatna ścierka lub gąbka.

Cały proces pełnej konserwacji okna PVC można przeprowadzić (w zależności od aktualnego stanu okna oraz umiejętności wykonawcy) w stosunkowo krótkim czasie (od ok. 30 min do 1,5 godziny). Do konserwacji wszystkich okien w mieszkaniu najlepiej zaangażować innych domowników. Jest to naprawdę niewielkie poświęcenie, gdyż wystarczy to robić raz lub dwa razy (wiosna, jesień) w ciągu całego roku.

Co zyskujemy? Piękne okna, czyste ramy, szyby doskonale przepuszczające promienie słońca, wygodne otwieranie i zamykanie, optymalną termoizolację oraz wentylację. Brak zmartwień, że któregoś dnia okno odmówi współpracy i brak obaw o zbędnie zawyżone rachunki za ogrzewanie.