Kiedy wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

28 czerwca 2021

Uszczelki, jak sama nazwa wskazuje, służą do zapewnienia szczelności. Jeżeli są zużyte lub uszkodzone, okno traci swoje właściwości izolacyjne. Brak regularnej konserwacji sprawia, że ich żywotność znacznie się skraca. W pewnym momencie konieczna jest wymiana uszczelek w oknie. Kiedy należy to zrobić i jak się do tego zabrać?
wymiana uszczelki w oknie plastikowym

Uszczelki to wszystkie gumowe (a dokładniej wykonane z materiałów, które przypominają gumę, m.in. silikonu, TPE, EPDM) „paski”, które znajdują się na bokach skrzydła okiennego i w ościeżnicach (nieruchomych, trwale przymocowanych ramach okna). Najczęściej mamy do czynienia z uszczelkami osadzonymi w obwodach ościeżnicy oraz skrzydła, które nie są trwale przymocowane i można je oderwać niewielkim wysiłkiem. W przypadku niektórych okien zastosowane są uszczelki zgrzewane lub mocno klejone, ich wymiana może być znacznie bardziej czasochłonna.

Po czym poznać, że trzeba wymienić uszczelki?

Uszczelki w systemach okiennych nie są niezniszczalne. Odpowiednio konserwowane (czyszczone wodą i smarowane środkami do pielęgnacji uszczelek) potrafią zachować dobry stan przez wiele lat. Jednak prędzej czy później ulegną wyeksploatowaniu. Wiele zależy od sposobu korzystania z okien. Jeżeli są one bardzo często otwierane, przełoży się to na stopniowe osłabianie kondycji uszczelek. Najpierw należy dokładnie zbadać oba komplety uszczelek (skrzydło/ościeżnica) i sprawdzić następujące cechy.

  • Sprężystość, czy po naciśnięciu palcem szybko powracają do poprzedniego kształtu. Jeżeli są z tym problemy albo uszczelki wydają się po prostu twarde – mamy ważną przesłankę do wymiany.
  • Widoczne uszkodzenia, czyli porowata powierzchnia, ubytki i pęknięcia. Łatwo odróżnić wygląd nowych uszczelek od zaniedbanych lub zużytych.
  • Szczelność okna. Można wykonać prosty test: przy wietrznej pogodzie i zamkniętym oknie przesunąć powoli ręką wzdłuż ram. Jeżeli czuć wyraźne powiewy powietrza, winne mogą być uszczelki. Podobnie, jeśli w ostatnim czasie pogorszyła się izolacja akustyczna bądź nawet doszło do przeciekania wody z zewnątrz – uszczelki.

W skrócie, jeżeli szczelność jest kiepska, a nasze uszczelki wcale nie przypominają uszczelek dostępnych w sklepach (bądź mają kilka poważnych ubytków i wgnieceń), musimy przygotować się na zakup nowych. Gdy już wiemy, kiedy wymieniać uszczelkę w oknie, pozostaje pytanie, jak to zrobić (?).

Jak wymienić uszczelkę w oknie?

Czasami potrzebna będzie wymiana tylko jednej sztuki uszczelki. Taka sytuacja może się pojawić, gdy uszczelki są w nienagannym stanie, oprócz tej jednej, „pechowej”. Mogła zostać uszkodzona z powodu obciążeń (złe ustawienie skrzydła, nadmierny docisk), przez naszą nieuwagę (np. użyliśmy na niej żrącego środku czyszczącego), lub całkiem innych przyczyn (kot odpoczywał na parapecie i podrapał uszczelkę).

Nie jest jednak dobrym pomysłem wycinanie zniszczonego fragmentu i zamiana na nowy, powstaje więcej niepotrzebnych punktów złączeń (gorsza izolacja). Lepiej jest wymienić cały obwód i zrobić pojedyncze łączenie. Najczęściej zaś zastępować będziemy od razu komplet uszczelek (z wcześniej wymienionych przyczyn: zużycie materiału i brak szczelności).

wymiana uszczelki w oknie plastikowym

Wymiana uszczelek w oknie – krok po kroku

Zanim przystąpimy do pracy, musimy kupić nowe uszczelki. Które wybrać? Jeśli to możliwe, należy sprawdzić konkretny model okna, które posiadamy (szukamy dokumentacji od okien lub wypatrujemy tabliczki znamionowej wzdłuż ram). Znając nazwę modelu, kontaktujemy się z producentem lub dystrybutorem tego typu okien (choćby mailowo/telefonicznie) i prosimy o poradę (ewentualnie ofertę sprzedaży) w sprawie nowego zestawu uszczelek. W sytuacji, gdy nie znamy modelu okna, można wykonać kilka pomiarów (szerokość i długość uszczelek poziomych/pionowych), zrobić zdjęcia okna oraz uszczelki i z tymi informacjami próbować skontaktować się ze sprzedawcami. Przy kontakcie bezpośrednim – po prostu przynieść zdjętą uszczelkę do sprzedawcy. Można również wyszukać w internecie wzornik uszczelek do okien plastikowych i porównać je z przekrojem tych z naszego okna.

Po udanych zakupach rozpoczynamy wymianę uszczelek w oknie.

1. Najpierw naturalnie musimy pozbyć się starych uszczelek. Jeżeli są jedynie wciśnięte, lekkim ruchem odrywamy je od powierzchni. Zaczynamy od punktu łączenia, zazwyczaj będzie to środek górnej krawędzi. Jeżeli stan uszczelek był skrajnie zły, możliwe, że będą twarde i nieelastyczne, a przy zrywaniu – znacznie kruszyć. W przypadku zaś uszczelek zgrzewanych (na etapie produkcji profilu okiennego) czeka nas trudniejsze zadanie. Usunięcie ich wymaga większego wysiłku, a poza tym mogą wystąpić problemy z pozbyciem się pozostałości. Uszczelki zwykłe/taśmowe? Odrywamy (jeśli jest przymocowana zszywkami, wpierw musimy je wyrwać). Uszczelki zgrzewane? Zdecydowanie rozsądniej jest zlecić demontaż specjalistom.

2. Gdy poprzednie uszczelki rozstały się z oknem, uważnie czyścimy resztki kleju i eliminujemy brud w zagłębieniach. Można użyć płynów przeznaczonych do powierzchni PVC, wody lub delikatnych (rozcieńczonych) detergentów o neutralnym pH. Suszymy oczyszczone powierzchnie ściereczką/miękkim papierem i dajemy im dodatkowy czas na doschnięcie.

3. Jak wymienić uszczelki? Jeśli mamy zestaw przycięty pod wymiar, to wkładamy go w miejsce starych uszczelek. Gdy kupiliśmy długą uszczelkę w formie rolki/taśmy, podobnie: zaczynamy od góry, montujemy wzdłuż obwodu i docierając do „punktu wyjścia” nożykiem/nożyczkami odcinamy nadmiar uszczelki. Druga metoda polega na przyłożeniu obu uszczelek (stara z prawidłowym wymiarem i nowa – wstępnie dłuższa) i przycięciu przed zamontowaniem. Zwracamy uwagę, aby łączenie nie miało zauważalnej przerwy, oba końce muszą ściśle do siebie przylegać. Nieraz uszczelki bywają samoprzylepne, w takim przypadku oczywiście lepką część (po zdjęciu warstwy zabezpieczającej) kierujemy do środka, a gładką na zewnątrz. Zawsze pamiętajmy o dociskaniu (palcami/radełkiem do uszczelek) podczas montażu, powinny być idealnie wpasowane (nie mogą odstawać, brak wybrzuszeń, prawidłowe osadzenie w narożnikach).

4. Po wszystkim sprawdzamy, czy okno swobodnie się zamyka, a szczelność jest satysfakcjonująca.